ילד עם אימפטיגו מתחת השפה

איך לטפל באימפטיגו? (גלדת)

יש לכם ילדים שחזרו מהגן עם פצעים?
ה"אימפטיגו" הגיע לבקר ?
אתם מתוסכלים מפצעים שעוברים אבל חוזרים שוב?
אתם לא לבד…

מה זה אימפטיגו?

אימפטיגו הוא זיהום עור חיידקי נפוץ ומידבק מאוד. מעל 10% מהילדים יסבלו לפחות פעם אחת מאימפטיגו במהלך הילדות. המחלה שכיחה יותר אצל בני 2-6 שנים.
אימפטיגו נגרם לרוב מחיידק בשם סטפילוקוק זהוב, (staphylococcus aureus) שקיים על העור ועל הריריות של אנשים בריאים. רירית האף הוא מקום משכן שכיח של חיידק זה. בדרך כלל החיידק חודר דרך עור פגוע – למשל חתך,עור פצוע או מחלת עור כמו אטופיק דרמטיטיס – וגורם לזיהום. לעיתים נדבקים גם אם העור בריא לחלוטין כאשר באים במגע קרוב (עור לעור) לילד הסובל מהפצעים.

איך נראים פצעי האימפטיגו על העור?

הפצעים מתאפיינים ע"י נגעים אדומים, עם גלד בצבע דבש-זהב (כמו שם החיידק) ולפעמים יש גם הפרשה צהובה או נוזלית. לעיתים רחוקות ניתן לצפות בנגע הראשוני בשלפוחיות רפות אך לרוב הן נבקעות בקלות ונותרים רק השוליים שלהן.

אימפטיגו ביד

היכן בגוף מופיעים הפצעים?מיקום שכיח הוא הפנים וקיפולי העור אך ניתן למצוא נגעי אימפטיגו גם בקרקפת, ובשאר הגוף.

אימפטיגו בעור הפנים

האם יש גורמים שמעלים את הסיכון לחלות באימפטיגו?

ישנם מספר מצבים שמעלים את הסיכון להידבק בחיידק:
מחלת עור קיימת, פגיעה בשלמות העור, תנאי חיים צפופים, וחשיפה למזג אוויר חם ולח.

כיצד מטפלים באימפטיגו?

הטיפול כולל אנטיביוטיקה מקומית או טיפול באנטיביוטיקה סיסטמית, בהתאם לחומרת המחלה. בנוסף נדרש לנקוט בצעדים נוספים בסביבה הקרובה של ילד כולל שימוש בסבון מחטא, בידוד הילד החולה, והמנעות משיתוף של אמבטיות מגבות ובגדים.

אבחנה וטיפול מתאימים הינם קריטיים! לחיידק יש רעלנים שעוזרים לו להתפשט ובהעדר טיפול מתאים הפצעים יכולים לערב שטח גוף גדול ולהוות סכנה.

כל עוד הפצעים פתוחים או מפרישים הילד מדבק ונדרש כיסוי והרחקה של הפצעים מילדים אחרים.

מתי ניתן לשלוח ילד שחלה בחזרה למסגרת?

ניתן לשוב למסגרת כאשר הפצעים סגורים, תחת טיפול מתאים.

תפוצה ואבחון מוקדם

לאחרונה, ישנן התפרצויות של המחלה בגני ילדים ובבתי ספר. כמו כן בקרב משפחות רואים מספר אחים בבית הנדבקים ומדביקים זה את זה. ישנה גם עליה בשכיחות של זיהומי אימפטיגו עם חיידקים עמידים המצריכים אנטיביוטיקה מותאמת.

לעיתים יש מצב של הידבקויות חוזרות – מטופלים שמטפלים בפצעים כראוי, אך לאחר החלמתם נדבקים שוב וסובלים מפצעים חדשים. המחלה יכולה להיות מאוד מתסכלת עבור משפחות וגם ההרחקה הדרושה מהמסגרת יכולה להגביל את המשפחה ואת התפקוד היום-יומי.

חשוב להגיע לאבחון של הפצעים, לעשות את הטיפול לפי ההוראות ולהקפיד על כל הכללים הנוספים שאנו מנחים על מנת להצליח בטיפול ולהימנע מהישנות.

בהצלחה!

LinkedIn
WhatsApp
שליחה באימייל
הדפסה
נשמח לקבל אתכם בקליניקה שלנו

דרכי גישה ואפשרויות חניה

המרפאה של ד"ר איילת אולך ממוקמת בבניין עופר הסמוך לקניון הגדול בפתח תקווה ולמלון פרימה לינק.

אפשרות א': לחנות בחניון הקניון הגדול פ"ת בקומה 4P, לרדת במעלית החניון לקומה 2L, לעבור למעליות בניין עופר באותה הקומה ולעלות לקומה 9 למרפאת שר"פ.
החניה חינם למשך השעתיים הראשונות.

אפשרות ב': למצוא חניה סמוכה ברחוב ולהיכנס לבניין עופר ישירות מרחוב מוטה גור מספר 4.