פטרת

איך אפשר לטפל בפטרת ומהם הגורמים להופעתה?

"מגרד לי בכפות הרגליים"
"הציפורניים שלי איומות"
"משהו מזעזע צומח לילד שלי בקרקפת"
"מרחתי אגיסטן אבל לא עברה לי הפריחה"

משפטים אלו אנו שומעים כמעט על בסיס יומיומי מהמטופלים שלנו במרפאה.
מי לא פעם ולא פעמיים אבחן את עצמו עם "פטריה" אבל לא כל כך הצליח להשתלט עליה עם טיפול ללא מרשם?
פטרת היא אחת הסיבות השכיחות ביותר לביקור אצל רופא עור!

זיהום בפטרת הוא שכיח בקרב מתבגרים ומבוגרים אך ניתן למצוא זיהומי פטרת גם בילדים. במתבגרים ומבוגרים שכיחים זיהומים פטרייתיים בכפות ובין אצבעות הרגלים, פטרת הציפורנים ו"פטריית שמש" – זיהום בשמרים מסוג טינאה ורסיקולור המוחמר בהזעה (ולא עקב חשיפה לשמש, כפי שמקובל לחשוב).

בילדים זיהומי הפטרת השכיחים יותר הינם פטרת הקרקפת (tinea capitis) פטרת הפנים (tinea faciei) והגוף (tinea corporis) ולעיתים זיהום בשמר מסוג קנדידה – למשל בתפרחת חיתולים עם זיהום משני או בחלל הפה.

האבחנה מתבצעת על ידי רופא העור ועל ידי ביצוע משטח לפטריות במעבדה מיקרוביולוגית בה ניתן לצפות בפטרייה תחת המיקרוסקופ ועל ידי ביצוע תרבית פטרייתית. בתרבית הפטרייה בדרך כלל צומחת תוך שלושה עד ארבעה שבועות.

פטרת הקרקפת

פטרת בקרקפת היא הזיהום הפטרייתי השכיח ביותר בקרב ילדים, בדרך כלל בגילאי 2 עד 10. פטרת הקרקפת נובעת מפטרייה שעוברת מאדם לאדם או מפטריות מחיות מחמד.

פטרת הקרקפת

הפטרייה יכולה לדבק משערות שנפלו, קשקשים ומסרקים משותפים, מגבות או כובעים. הזיהום הפטרייתי יכול להתחיל כקשקשים, אזורי התקרחות ו / או אזורי אדמומיות בקרקפת עם נפיחות ומוגלה. במקרים מסוימים ניתן למשש בלוטות לימפה מוגדלות בצוואר.

כיצד יש לטפל בפטרת בקרקפת?

כאשר מתבצעת אבחנה של פטרת בקרקפת, יש להשתמש בתרופה נגד פטריות במתן דרך הפה במשך ארבעה עד שישה שבועות, או יותר אם הזיהום עדיין פעיל. בנוסף, אנו ממליצים להשתמש בשמפו טיפולי להפחתת הסיכוי להדבקה. הילד עם הפטרת בקרקפת מדבק ויש לשמור על ילדים אחרים מלגעת בשיער, במסרקים במגבות או בכובעים שלו. בנוסף, יש לבדוק את כל בני המשפחה או אנשים או ילדים שבאו אתו במגע. במידה והזן המאובחן הוא מבעל חיים יש לבדוק את חיית המחמד אשר הילד בא עימו במגע למניעת הדבקה חוזרת.

פטרת הגוף

פטרת בגוף יכולה להופיע לאחר מגע עם אדם או בעל חיים נגוע. הפטרייה מופיעה כנגעים בצורת טבעת (ringworm) עם שוליים אדומים עם קשקש ומרכז בהיר. ייתכן נגע בודד או נגעים מפושטים. לרוב הנגעים מלווים גרד. במתבגרים בעיקר באזורים בהם מזיעים יותר למשל במפשעות ובכפות הרגליים ניתן למצוא שגשוג של פטריות. בכפות הרגלים ניתן לראות אודם קשקש וקילוף עם אזורי לובן לחים בין הבהונות.

פטרת הגוף

 

פטרת בכפות הרגלים

פטרת הציפורנים

כאשר הפטרייה מתפשטת או כרונית תתכן התפשטות לציפורנים המשנות את צורתן לעכורות, חסרות ברק, מעובות ו/או בצבעים אפור/לבן או צהוב.
בניגוד למקובל לחשוב- גם ילדים יכולים לסבול מפטריות בציפורנים (בד"כ ציפורני הרגליים) אבל התופעה פחות שכיחה מאשר אצל מבוגרים.

פטרת הציפורניים

מכיוון וישנם מצבים נוספים או מחלות שיכולות להתבטא בשינויים בציפורנים חשוב להיבדק ולאבחן את הסיבה לשינויים הללו ולקבל טיפול מתאים.

טיפול תרופתי וטיפול מניעתי

ניתן לטפל בפטריות בטיפול חיצוני או בתרופה דרך הפה לפי רמת החומרה ואזור הגוף המודבק.
המלצות כלליות למניעת הדבקה וייעול הטיפול כוללות אוורור מיטבי (כפות רגלים, מפשעות), מניעת הזעה, נעילת נעלי גומי במקלחות משותפות ובדיקת בעלי חיים חדשים וצעירים טרם באים עימם במגע.

יש לבצע מעקב של רופא עור תחת הטיפול ובמתן של תרופה דרך הפה יש לבצע מעקב של בדיקות מעבדה.

LinkedIn
WhatsApp
שליחה באימייל
הדפסה

פוסטים אחרונים

לקביעת פגישת יעוץ עם ד"ר איילת אולך התקשרו עכשיו!
נשמח לקבל אתכם בקליניקה שלנו

דרכי גישה ואפשרויות חניה

המרפאה של ד"ר איילת אולך ממוקמת בבניין עופר הסמוך לקניון הגדול בפתח תקווה ולמלון פרימה לינק.

אפשרות א': לחנות בחניון הקניון הגדול פ"ת בקומה 4P, לרדת במעלית החניון לקומה 2L, לעבור למעליות בניין עופר באותה הקומה ולעלות לקומה 9 למרפאת שר"פ.
החניה חינם למשך השעתיים הראשונות.

אפשרות ב': למצוא חניה סמוכה ברחוב ולהיכנס לבניין עופר ישירות מרחוב מוטה גור מספר 4.