נער עם אקנה

איך לטפל בפצעי בגרות? (אקנה)

אני פוגשת בקליניקה שלי מספר רב של מטופלים עם חצ'קונים ( =פצעי בגרות, אקנה). אני אוהבת לדמות את הבעיה הזאת לגיל ההתבגרות עצמו (הגיל השכיח שבו התופעה מופיעה) – תופעה שצריך לצלוח בתבונה.

פצעי הבגרות שכיחים מאוד אצל מתבגרים, אבל למרות שרבים מבני כיתתם של הילדים סובלים מאותה הבעיה, כולם רוצים להפטר ממנה "כמה שיותר מהר" ועם "כמה שפחות התעסקות".

אני יכולה להעיד מנסיוני, שלכל אחד ניתן להתאים טיפול – בין אם במשחות או בכדורים ובשמירה על מספר כללים פשוטים. יחד נצלח את פצעי (וגיל) ההתבגרות!

פצעי בגרות (acne vulgaris)

כ-85% מהאוכלוסייה יסבלו מאקנה בשלב כלשהו בחייהם. לרוב התופעה מתחילה בגיל ההתבגרות אך היא עשויה להקדים בכמה שנים ואף להופיע לאחר גיל ההתבגרות, בעיקר אצל נשים.

מספר גורמים מובילים להתפתחות של האקנה כולל תורשה, שגשוג של בלוטות החלב, עליה ברמת הורמוני מין (אנדרוגנים) וחיידק בשם P.acnes.

אקנה יכול להתפרץ כתוצאה ממתח, או אכילת מזונות עתירי סוכרים זמינים. ישנם מיתוסים לגבי מאכלים ספציפים הגורמים לאקנה, אך אלו לא הוכחו מעולם במחקרים.

פנים של נער עם אקנה (פצעי בגרות)

סוגי נגעי אקנה

 • נקודות שחורות Blackheads – זקיקי שיער חסומים עם פתח נראה בעור
 • נקודות לבנות Whiteheads – זקיקי שיער חסומים ללא פתח בעור
 • פצעונים אדומים (Papules)
 • פצעי מוגלה (Pustules)
 • ציסטות ונודולים (גושים) – נגעים עמוקים וכואבים, לרוב מלווים בנפיחות

יש מטופלים שסובלים גם מהצטלקות, אשר עלולה להתרחש במיוחד כאשר ישנם נודולים וציסטות. לרוע המזל, הצטלקות היא בדרך כלל בלתי הפיכה, ועם זאת היום ישנם גם מגוון טיפולים אפשריים לשיפור של צלקות אקנה.

טיפול

הטיפול תלוי בחומרת ובסוג האקנה:

 • קרם / ג'ל אנטיביוטי (clindamycin, erythromycin) יעיל להרס חיידקים ולהפחתת דלקת.
 • בנזואיל פראוקסיד (benzoyl peroxide) הוא חומר המייבש את העור ומסייע במניעת צמיחת חיידקים.
 • תכשירים מקומיים המכילים ויטמין A (רטין A, אדפרין, רטויט) הם חומרים המקלפים תאי העור. הם מועילים ביותר עבור נקודות שחורות וראשים לבנים.
 • אנטיביוטיקה דרך הפה (מינוציקלין, דוקסילין) מפחיתה דלקת וחיידקים. הם היעילים ביותר לאקנה דלקתית עם ריבוי נגעים מוגלתיים.
 • Isotretinoin (Roaccutane ואחרים) היא תרופה דרך הפה המשמשת לטיפול בצורות של אקנה עם ציסטות העלולה להצטלק. התרופה דורשת מעקב צמוד, התאמת מינון למטופל ומעקב אחר תופעות לוואי אפשריות.
 • לנשים הסובלות מאקנה המתפרצת סביב זמן הוסת (אקנה הורמונלית) ניתן להציע טיפול בגלולות או ב spironolactone.

אקנה – מה לעשות וממה להימנע?

 • נקו את העור עם סבון עדין שאינו מגרה או מייבש את העור
 • ניתן להשתמש בתכשירים קוסמטים שאינם גורמים לאקנה או מחמירים אותם. (מסומן לעיתים קרובות על בסיס מים, ללא שמן "oil free" ו"לא קומדוגני")
 • אין לחטט או ל"פוצץ" פצעי בגרות, הפעולה יכולה להוביל לצלקות בלתי הפיכות.
 • אבחון וטיפול באקנה וכן הקניית הרגלים נכונים לטיפול בעור הפנים בגיל ההתבגרות יכול להועיל משמעותית הן בטיפול באקנה והן במניעת צלקות בלתי הפיכות. מומלץ להיבדק ע"י רופא עור מהופעת נגעי האקנה הראשונים.

אקנה בתקופת הילדות

אקנה המופיעה לפני גיל ההתבגרות מתחלקת ל-3 קבוצות בהתאם לגיל:

אקנה בילוד (neonatal acne)

מופיעה מגיל לידה או בשבועות הראשונות לחיים ונגרמת ככל הנראה משינויים הורמונליים בתינוק המתחיל לייצר אנדרוגנים (הורמוני מין) בעצמו וכן סוברים שיש קשר להמצאות פטריה בעור בשם מלסזיה. (Malassezia)
צורה זו של אקנה צפויה לחלוף תוך 3-6 חדשים. בדרך כלל ניקוי יומי עם סבון עדין ומים מועילים אך לעיתים ניתן להוסיף תכשירים טיפוליים בהתאם לחומרה.

אקנה בינקות (infantile acne)

אקנה המופיעה אצל תינוקות בגילאי 1-12 חודשים. צורה זו דומה מאוד לנגעים המופיעים אצל מתבגרים כולל קומדונים, פפולות, פוסטולות ולעיתים גם ציסטות.
אקנה המופיעה בגילאים אלו דורשת בדיקת רופא עור ילדים וטיפול מותאם שכן הנגעים יכולים להותיר צלקות. הטיפולים כוללים טיפולים מכווני אקנה ואף טיפולים פומיים במידת הצורך. בנוסף יש לבצע מעקב גדילה ובדיקה גופנית מלאה לשלילת סימני התבגרות מוקדמת.

תינוק עם אקנה

אקנה בילדות (mid-childhood acne)

אקנה המופיעה בגילאים 1-7 שנים, ולרוב מעיד על בעיה אנדוקרינית. בגילאים אלו רמות האנדרוגנים המיוצרים ע"י איברי המין או בלוטת האדרנל אינן גבוהות באופן תקין. אקנה בילדות מצריכה בירור הכולל בדיקה פיזיקלית מלאה, מעקב גדילה, בירור אנדוקרינולוג ובדיקת גיל עצמות. גם בצורה זו של אקנה הטיפול דומה לטיפול באקנה של גיל ההתבגרות, בהתאם לסוג הנגעים. חשוב לטפל באקנה על מנת למנוע היווצרות של צלקות בלתי הפיכות.

לסיכום

 • אקנה היא תופעה שכיחה בגיל ההתבגרות, אך לא רק בגיל זה
 • ישנם צורות שונות של נגעי אקנה וחומרות שונות לתופעה, אך בכולם רצוי לטפל, ובעדיפות מוקדם ככל הניתן למניעת צלקות בלתי הפיכות
 • ישנם הרגלים חשובים שחשוב להקנות למטופל מהשלבים הראשונים של אקנה – למשל שטיפת פנים עם סבון מותאם, והמנעות מחיטוט בפצעים
 • ישנם טיפולים יעילים מאוד לאקנה, חלקם במריחה, חלקם במתן פומי (אנטיביוטיקה, רואקוטן) או במתן משולב -בהתאם למצב האקנה
 • רצוי להבדק ע"י רופא עור כבר מהופעת הפצעים הראשונים ולבנות תוכנית אישית לכל מטופל ומטופל
LinkedIn
WhatsApp
שליחה באימייל
הדפסה

פוסטים אחרונים

לקביעת פגישת יעוץ עם ד"ר איילת אולך התקשרו עכשיו!
נשמח לקבל אתכם בקליניקה שלנו

דרכי גישה ואפשרויות חניה

המרפאה של ד"ר איילת אולך ממוקמת בבניין עופר הסמוך לקניון הגדול בפתח תקווה ולמלון פרימה לינק.

אפשרות א': לחנות בחניון הקניון הגדול פ"ת בקומה 4P, לרדת במעלית החניון לקומה 2L, לעבור למעליות בניין עופר באותה הקומה ולעלות לקומה 9 למרפאת שר"פ.
החניה חינם למשך השעתיים הראשונות.

אפשרות ב': למצוא חניה סמוכה ברחוב ולהיכנס לבניין עופר ישירות מרחוב מוטה גור מספר 4.