בובת אלזה, בובת אולאף ומיכל חנקן נוזלי

"לשבור את הקרח" – ילדים וטיפול בחנקן נוזלי

חנקן נוזלי הוא גז קר במצב נוזלי בטמפרטורה של 196 מעלות צלזיוס מתחת לאפס. אנחנו משתמשים בו כדי להקפיא ולהרוס גידולי עור שפירים שטחיים, כמו לטפל ביבלות, מולוסקום, נזקי שמש, סרחי עור ועוד.
מנגנון הפעולה של החנקן הוא פגיעה בכלי דם קטנים ויצירת קריסטלים ברקמה הגורמים להרס של הנגע. בנוסף לאחר הטיפול בחנקן נוזלי נוצרת תגובה דלקתית המעוררת את מערכת החיסון של המטופל להתגבר על הוירוס.

חנקן נוזלי גורם לצריבה ולכאב קל בזמן שהנגע המטופל מוקפא ואז מופשר. אי הנוחות נמשכת פחות מחמש דקות.

לאחר הטיפול

  • לאחר טיפול בחנקן נוזלי העור עלול להיות נפוח ואדום. במקרים מסויימים יכולה להווצר אף שלפוחית ולאחר בקיעתה גלד. הגלד ייפול מעצמו תוך שבוע עד שלושה שבועות. צמיחת העור תרד עם הגלד, ותשאיר עור חדש ובריא. במקרים מסוימים תתכן היוותרות פיגמנטציה לאחר הטיפול.
  • אין צורך בטיפול מיוחד לאחר טיפול בחנקן נוזלי. ניתן לשטוף את העור כרגיל. אם הבגדים מגרים את האזור, כסו אותו בתחבושת קטנה (פלסטר).
  • אם ילדכם סובל מכאבים כתוצאה מהשלפוחיות, תנו נורופן (או איבופרופן) לפי הצורך.
  • לפעמים הטיפול בחנקן נוזלי עובד חלקית, ויש להשלים את הטיפול עם משחה או תמיסה נוספת.
  • יש מצבים בהם נדרשים טיפולים חוזרים בחנקן נוזלי.

טיפול ביבלת באמצעות חנקן נוזלי

איך לעזור לילד להתגבר על הפחד או הכאב?

כל ילד הוא קצת שונה: יש אמיצים יותר ויש רגישים יותר. ישנם ילדים (וגם חלק לא קטן מהמבוגרים) בעלי סף רגישות נמוך, הנרתעים אפילו מכאב קל. חלק מהמטופלים עברו פרוצדורות רפואיות שונות בעבר שהותירו בהם טראומה והם שוללים מראש כל פעולה שנראית להם "מפחידה". מנסיוני בקליניקה רוב הילדים חוששים מהטיפול בחנקן נוזלי.

בכדי להקל על הכאב המלווה את הפעולה, ניתן לבצע את הפעולה עם מקלון צמר גפן במקום אקדח התזה, ניתן לאלחש את האזור לפני הפעולה עם קרם "אמלה" (יש להמתין כ-40 דקות עם הקרם להשגת אלחוש יעיל) וכן להעזר בשיטות "עידוד" והסחת דעת המטופל. (זה הזמן להוציא את הסמארטפון…)

במרפאה שלי, על מנת לעודד את המטופלים הצעירים והחוששים, אנו משתמשים בטיפול "אלזה" (על שם אלזה ואנה מ"לשבור את הקרח"). אקדח החנקן הנוזלי הולבש בתחפושת מלכת הקרח שמתיז קרח, תוך שירת "Let it go". תוך כדי הפעולה הילד יכול לחבק את בובת אולף (איש השלג), ומנסיוני זה עוזר להמון ילדים לעבור את הטיפול בחווייה חיובית יותר.

לכל ילד וילדה נתאים את הטיפול בשיטה הכי מתאימה עבורם.

טיפול "אלזה" – כל הזכויות שמורות לד"ר איילת אולך

LinkedIn
WhatsApp
שליחה באימייל
הדפסה

פוסטים אחרונים

לקביעת פגישת יעוץ עם ד"ר איילת אולך התקשרו עכשיו!
נשמח לקבל אתכם בקליניקה שלנו

דרכי גישה ואפשרויות חניה

המרפאה של ד"ר איילת אולך ממוקמת בבניין עופר הסמוך לקניון הגדול בפתח תקווה ולמלון פרימה לינק.

אפשרות א': לחנות בחניון הקניון הגדול פ"ת בקומה 4P, לרדת במעלית החניון לקומה 2L, לעבור למעליות בניין עופר באותה הקומה ולעלות לקומה 9 למרפאת שר"פ.
החניה חינם למשך השעתיים הראשונות.

אפשרות ב': למצוא חניה סמוכה ברחוב ולהיכנס לבניין עופר ישירות מרחוב מוטה גור מספר 4.